W czerwcu 2024 r. po raz dziesiąty ukazał się raport wskaźnikiHR, który jest najobszerniejszym w Polsce opracowaniem dotyczącym efektywności HR. W badaniu wzięło udział 268 firm, które podzieliły się informacjami na temat fluktuacji kadr, rotacji, absencji czy inwestycji w kapitał ludzki za rok 2023. Pozwala to nie tylko na monitorowanie zmian w ujęciu rok do roku, ale także na wychwycenie pewnych trendów na rynku pracy.
W celu ich dostrzeżenia, przeprowadziliśmy analizę uzyskiwanych przez różne organizacje wyników w zakresie zarządzania kadrami na podstawie kolejnych badań wskaźnikiHR w latach 2022 – 2024. W porównaniach tych uwzględniono dane pochodzące z 79 organizacji, które wzięły udział we wszystkich trzech edycjach badania.
Z analiz tych można wyciągnąć następujące wnioski.
1.
Większa chęć pracowników o stażu od 2 do 5 lat do zostawania w firmach na dłużej
Z roku na rok spada wskaźnik rezygnacji w tej grupie stażowej, zazwyczaj o ok. 7%. Daje to nadzieje, że odpowiednio zaopiekowani pracownicy będą chcieli wiązać się z firmą na dłuższy czas.
2.
Wyhamowanie procesów rekrutacji
Wskaźnik przyjęć z roku na rok ulega coraz większemu wyhamowaniu, przy utrzymywaniu się na stałym poziomie wskaźnika skuteczności rekrutacji. Zjawisko to wydaje się potwierdzać powszechne doniesienia o zmniejszeniu liczby rekrutacji i stopniowym zanikaniu tzw. rynku pracownika.
3.
Problemy ze znalezieniem pracowników fizycznych
Czas potrzebny na rekrutację pracowników fizycznych z roku na rok się wydłuża, choć widać pewne zahamowanie tej tendencji. Potwierdza to głosy z rynku pracy, dotyczące niedoborów pracowników fizycznych, szczególnie o odpowiednich kompetencjach.
4.
Wzrost ogólnej liczby dni nieobecności pracowników…
Sumaryczna liczba dni wszystkich rodzajów absencji pracowników, z każdym rokiem delikatnie wzrasta.
5.
… ale nie tej nieplanowanej
Z kolei liczba dni urlopów na żądanie sukcesywnie spada, co jest dobrą wiadomością, gdyż coraz mniejszy udział niespodziewanej absencji pozwala na lepsze planowanie pracy.
6.
… a także długotrwałej
Odsetek pracowników przebywających na długotrwałym zwolnieniu znacznie się obniżył. Tym samym spadła również liczba długotrwałych zwolnień lekarskich w organizacjach.
7.
Zmniejszanie się zespołów
Liczba pracowników przypadających na jednego kierownika z każdym rokiem spada o ponad 10%. Może to być związane z zawężaniem obszaru specjalizacji poszczególnych komórek organizacyjnych.
8.
Mniej godzin w pracy
Znacznemu ograniczeniu uległa liczba godzin nadliczbowych przypadająca na pracownika, a spadek ten z roku na rok jest coraz większy. W 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł on 29%. Może to świadczyć o zwiększaniu nacisku na zachowanie work-life balance, zwiększaniu efektywności pracy, bądź zmniejszeniu zapotrzebowania firm na dodatkowe roboczogodziny.
9.
Ograniczenie wydatków na szkolenia
Wykorzystany budżet szkoleń w przeliczeniu na jednego pracownika co roku jest niższy, a spadki te są z roku na rok coraz większe.
10.
Realizowane szkolenia są droższe i krótsze
Z kolei wskaźnik wykorzystania budżetu szkoleń na przeszkolonego pracownika przyjmuje coraz to wyższe wartości, przy jednoczesnym spadku liczby godzin szkoleniowych na jednego zatrudnionego. Może to wskazywać na skupienie się na jakości szkoleń, wzroście ich cen lub koncentracji na szkoleniach ściśle specjalistycznych.
11.
Zmiany rozkładu płci wśród stanowisk kierowniczych
Kolejne lata przynoszą coraz większy udział kobiet w obejmowaniu stanowisk kierowniczych, choć dysproporcje płci wciąż są spore. Zjawisko to może być efektem dostrzegalnego zainteresowania firm podejmowaniem tematu luki płacowej czy luki stanowiskowej.
Jeśli chcą Państwo poznać szczegółowe wyniki najnowszego badania wskaźniki HR, serdecznie zapraszamy na stronę
wskaznikihr.pl.
Bibliografia
Raport wskaźnikiHR 2024
Raport wskaźnikiHR 2023
Raport wskaźnikiHR 2022